Aktualności

29.07.2016 - "Siódmy Powiślański Turniej Gmin"

PROJEKTY - VII Powiślański Turniej Gmin"Siódmy Powiślański Turniej Gmin"

Organizowany przy współudziale Samorządu Województwa Pomorskiego

Fundacja Powiślańska z siedzibą w Ryjewie organizuje "VII Powiślański Turniej Gmin", przy współudziale Samorządu Województwa Pomorskiego.

Turniej odbędzie się w dniu 29.07 – 30.07.2016 roku w Ryjewie przy ul. Różanej 8 tj. na terenie prywatnym przy starej cegielni.

Do udziału w  turnieju zapraszamy mieszkańców sołectw, gmin, lokalne samorządy, lokalne organizacje pozarządowe, Ochotnicze Straże Pożarne oraz przedsiębiorców z powiatu kwidzyńskiego, malborskiego i sztumskiego.

O godzinie 18.30 w dniu 29.07.16  zaczynamy zabawę konkursową:

Pierwszym punktem VII Powiślańskiego Turnieju Gmin będzie koncert zespołów muzyki disco polo, podczas którego wystąpią wszystkie liczące się w kraju zespoły. W ramach koncertu planujemy konkurs na najlepszy występ zespołu disco polo.  Oraz zabawę do godziny 04.00

Koncert rejestrowany będzie przez telewizję.

plakat dp m

W drugim dniu imprezy tj. 30.07.16  o godz. 15.00 rozpoczynamy w ramach Powiślańskiego Turnieju Gmin konkurencje dla:

 • Kół Gospodyń Wiejskich "Produkt tradycyjny-pierogi",
 • "Tablica - Z tego powodu rozpiera nas duma",
 • "Moda – sukienka z papieru gazetowego". (W załączeniu Regulamin VII Powiślańskiego Turnieju Gmin).

Wszystkie konkurencje zostaną ocenione przez Komisję Turniejową, a uczestnicy zostaną nagrodzeni.

O godz. 18.30, kolejnym punktem VII Powiślańskiego Turnieju Gmin będzie koncert zespołów muzyki disco polo, podczas którego wystąpią zakwalifikowane w pierwszym dniu Turnieju  zespoły. W ramach koncertu planujemy konkurs na najlepszy występ zespołu disco polo, oraz nagrody za I, II, III miejsce.

Na zakończenie pierwszego i drugiego dnia Turnieju zorganizowana zostanie zabawa ludowa. Dla wszystkich uczestników Turnieju przygotowany będzie poczęstunek.

Impreza zostanie zakończona o godzinie 04.30 w dniu 30.07.16.

Do porania:

Regulamin "VII Powiślańskiego Turnieju Gmin"

Karta zgłoszeniowa do "VII Powiślańskiego Turnieju Gmin"

Pismo przewodnie "VII Powiślańskiego Turnieju Gmin"

Plakat - Patronat Honorowy

Plakat - Oficjalny plakat "VII Powiślańskiego Turnieju Gmin"

Plakat - Festiwal Disco Polo

PROJEKTY - VIII Powiślański Turniej Gmin"Ósmy Powiślański Turniej Gmin"

 

PATRONAT MEDIALNY

 

 

Fundacja Powiślańska z siedzibą w Ryjewie organizuje VIII Powiślański Turniej Gmin, który odbędzie się w dniu 29.07 – 30.07.2017 roku w Ryjewie na Placu przy Starej Cegielni. Plac przystosowany jest do organizowania imprez masowych z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Do udziału w  turnieju zapraszamy mieszkańców sołectw i gmin, koła gospodyń wiejskich, lokalne stowarzyszenia, lokalne organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, Ochotnicze Straże Pożarne oraz przedsiębiorców z powiatu kwidzyńskiego, malborskiego i sztumskiego.

Program:

I dzień – 29-07-2017r., godz. 14.00

- Konkurs Kulinarny pn.: "Pierogi leniwe i domowe ciasteczka",

- Konkurs Edukacyjny pn.: "Pokolenia",

- Konkurs pn.:  "Kreacja – inspiracja".

 

Zasady konkursów:

 • Kulinarny -  "Pierogi leniwe i domowe ciasteczka". Uczestnicy przygotują do oceny ciasto z owocami. Ocenie podlegać będzie smak ciasta oraz estetyka podania.  
 • Edukacyjny - "Pokolenia". Uczestnicy przygotują do oceny tablicę o wymiarach: 1000x700 mm (ekspozycja pionowa lub pozioma). Plansza prezentowana będzie przed Komisją z komentarzem w dowolnej formie, maksymalnie przez 1 min. 
 • Moda - „Kreacja – inspiracja”. Strój musi być wykonany przez uczestników, nie może być wypożyczony. Modelka musi zgłosić prezenterowi, co było inspiracją stroju. Następnie zaprezentuje się na scenie przez około pół minuty do muzyki przygotowanej przez organizatora. Po zakończeniu prezentacji indywidualnej nastąpi wspólna prezentacja modelek do muzyki również przygotowanej przez organizatora.

Wszystkie konkurencje zostaną ocenione przez Komisję Turniejową, a uczestnicy zostaną nagrodzeni.

I dzień – 29-07-2017r., godz. 18.00

- Koncert zespołów DISCO POLO

W ramach koncertu planujemy konkurs na najlepszy występ zespołu DISCO POLO. 

Koncert rejestrowany będzie przez TV POLSAT.

II dzień 30-07-2017 r. godz. 14.00

- Powiślański Festiwal Smaków – promocja połączona z degustacją potraw, produktów regionalnych i lokalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i lokalne stowarzyszenia.

II dzień – 30-07-2017r., godz. 18.00

- Koncert zespołów DISCO POLO

 

Na zakończenia pierwszego i drugiego  dnia Turnieju zorganizowana zostani zabawa ludowa.

           

Pomoc przy organizacji i trwania turnieju zadeklarowali wolontariusze, uczniowie szkół, KGW, samorządy lokalne, lokalne organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy.

Do porania:

Regulamin "VIII Powiślańskiego Turnieju Gmin"

Karta zgłoszeniowa do "VIII Powiślańskiego Turnieju Gmin"

20.10.2011 - "Wolontariat jest OK!". W Ryjewie rusza europejski projekt

PROJEKTY - Wolontariat jest OK!

 

W Ryjewie rusza europejski projekt

Fundacja Powiślańska z Ryjewa wygrała konkurs z Poddziałania 6.1.1 Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu 40 bezrobotnych kobiet i mężczyzn z gminy Ryjewo otrzyma wsparcie na iście europejskim poziomie. Autorami zwycięskiego projektu jest tandem: Sonia Szałapska i Roman Szałapski, oboje z Kwidzyna. Projekt rusza już 1 października. O szczegóły dotyczące beneficji projektu poprosiliśmy Prezesa Fundacji Powiślańskiej, Jerzego Lutego. 

Kto może skorzystać ze wsparcia w tym projekcie? 
- Projekt dedykowany jest dla 25 kobiet i 15 mężczyzn z gminy Ryjewo. Pierwszeństwo do udziału w projekcie mają osoby bezrobotne, które zamieszkują Watkowice Małe i Watkowice Duże oraz Klecewko. Oczywiście pozostali z gminy Ryjewo pozostający bez zatrudnienia też jak najbardziej mogą uczestniczyć w różnych formach wsparcia. 

Jakie korzyści, jakie działania są przewidziane w projekcie? 
- Obecnie w Unii Europejskiej przeżywamy „Rok wolontariatu”. Chodzi o promocję tego rodzaju działalności społecznej. W Polsce wolontariat ciągle jest niedoceniany, bo ludzie kojarzą to zjawisko ze słusznie minioną epoką, gdzie tak zwane „ dobrowolne czyny społeczne” były formą nacisku na społeczeństwo. Ludzie, już w młodym wieku byli zmuszani do jakichś bezsensownych prac w imię budowy socjalizmu. I tak to się utrwaliło w naszej mentalności. Tymczasem zachodnie społeczeństwa uczyniły z wolontariatu miejsce samorealizacji lub trampolinę do atrakcyjnej pracy zawodowej. My sprytnie wykorzystaliśmy ideę wolontariatu i połączyliśmy to z potrzebami naszego ryjewskiego społeczeństwa. W ten sposób powstał niezwykle oryginalny projekt, gdzie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym otrzymają należną im rangę, poprzez wzrost samooceny oraz konkretne wsparcie w postaci szkoleń w obrębie poszukiwanych zawodów na naszym rynku pracy. Ba! Mogą nawet zostać zatrudnione w ramach tego projektu. 

Każdemu uczestnikowi projektu zupełnie za darmo zagwarantujemy udział w: warsztatach u kosmetyczki bądź wizażystki – tam każda osoba zmieni swój wizerunek na lepsze, w Warsztatach pracy – gdzie każdy zdobędzie wiedzę o tym jak poruszać się po nowoczesnym rynku pracy, szkolenie z obsługi komputera, pozna Internet i jego funkcje, dowie się jak założyć własną firmę w ramach ABC biznesu, dowie się o idei i możliwościach tkwiących w wolontariacie, przejdzie 3 dniowe praktyki wolontariackie, spotka się na indywidualnych sesjach z trenerem jobcoachingu, gdzie pozna tkwiące w nim zasoby intelektualne i psychomotoryczne. 

Ale to zaledwie początek tego, co przygotowaliśmy dla uczestników. Najważniejsze jest zdobycie nowego zawodu, który da szansę zaistnieć na rynku pracy i zmienić status społeczny własny i całej rodziny. Panie i panowie będą mogli zdobyć uprawnienia na kierowców kategorii „D” – na autobus, kategorii „B”, zdobyć atrakcyjny zawód Kosmetyczki, wielce poszukiwany – Opiekuna osób dorosłych, Pracownika remontowo-budowlanego, Handlowca-sprzedawcę. Niektórzy wolontariusze będą mogli pracować przy Euro 2012! Niektórzy zostaną przyjęci do innej pracy zawodowej. Natomiast wszyscy uczestnicy jak tylko zechcą, będą mogli na stałe wpisać się w prace naszej Fundacji lub innych organizacji czy kółek. 

Czy oby naprawdę wszystko jest za darmo, to aż trudno w to uwierzyć? 
- Taka jest Unia Europejska i dopóki są w niej dla Polski pieniądze, to należy z nich korzystać. Jednak to nie wszystko, bo również przewidujemy darmowy dojazd na zajęcia, poczęstunek na warsztatach i szkoleniach, materiały szkoleniowe, teczki z kalkulatorem oraz dobrą, przyjazną atmosferę. Szczególnie mile widziane będą u nas panie po pięćdziesiątce!! Również, te po 45 roku życia, ale i młodsi panowie i panie. Dla każdego, coś atrakcyjnego.

Do kogo mogą zgłaszać się chętni do udziału w projekcie? 
-Od 1 października zapraszamy do Biura Projektu, które będzie w Ryjewie, o tym poinformują gazety, ulotki i plakaty, a na razie proszę zgłaszać się bezpośrednio do mnie – adres netowy i telefon każdy znajdzie na stronie Fundacji Powiślańskiej. Serdecznie już teraz zapraszam. Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim, którzy włożyli i wkładają ogrom trudu w ten niezwykły projekt. Szczególnie bardzo życzliwej Sonii Szałapskiej, autorom projektu, Zarządowi Fundacji, Radzie Gminy i panu wójtowi, który okazał nam swoją życzliwość i zadeklarował pomoc. To dobry znak, wierzę w konstruktywną współpracę, bo to zaledwie początek dobrej passy Fundacji. Z ludźmi jakich udało się nam pozyskać do współpracy możemy przenosić przysłowiowe góry, a to wszystko z myślą o naszych mieszkańcach i dla ich dobra. Przekształcenia ustrojowe nie obeszły się łagodnie z naszą gminą, no to teraz jest szansa, by nadrobić zaszłości. Wszystkich serdecznie pozdrawiam.

Rozmawiał: Marek Sidor 
Fot: Jacek Krasowski 

Jerzy Luty, prezes Fundacji Powiślańskiej wysyła kartki z pozdrowieniami po wizycie w Parlamencie Europejskim w Brukseli w 2010 roku.

Do pobrania:

Plakat ogłoszeniowy "Wolontariat jest OK!"

25.07.2015 - "Szósty Powiślański Turniej Gmin"

PROJEKTY - VI Powiślański Turniej Gmin

 

 

"Szósty Powiślański Turniej Gmin"

przy współudziale samorządu Województwa Pomorskiego
25.07 - 26.07.2015

Fundacja Powiślańska z siedzibą w Ryjewie organizuje "VI Powiślański Turniej Gmin", przy współudziale Samorządu Województwa Pomorskiego. 

Turniej odbędzie się w dniu 25.07 – 26.07.2015 roku w Ryjewie na placu Gminnego Ośrodka Kultury, ul. Grunwaldzka 70. Do udziału w turnieju zapraszamy mieszkańców sołectw, gmin, lokalne samorządy, lokalne organizacje pozarządowe, Ochotnicze Straże Pożarne oraz przedsiębiorców z powiatu kwidzyńskiego, malborskiego i sztumskiego. 

Turniej odbywać się będzie na placu w centrum Ryjewa, przystosowanym do organizowania imprez masowych z niezbędną infrastrukturą techniczną. 

W ramach Powiślańskiego Turnieju Gmin zostaną przeprowadzone następujące konkurencje: 

 • "Regionalna potrawa z wieprzowiny",
 • "Piosenka dobra na wszystko - wykonanie KGW",
 • "Zamierzenia przyszłościowe Kół Gospodyń Wiejskich",
 • "Eko inicjatywa- projekt" i
 • "Bukiet - kwiaty polne". 

Wszystkie konkurencje zostaną ocenione przez Komisję Turniejową, a uczestnicy zostaną nagrodzeni. Turniej zostanie przeprowadzony w pierwszym dniu imprezy tj 25 lipca br. W drugim dniu powitamy "gwiazdę medialną", która poprowadzi panel dyskusyjny min. na temat znaczenia tradycyjnych potraw kulinarnych Powiśla pod nazwą: "Swego nie znacie, cudze chwalicie". W ramach panelu dyskusyjnego zorganizowany zostanie pokaz przygotowania potraw kuchni tradycyjnej połączony z degustacją. Po pokazie wystąpią zespoły DISCO POLO w koncercie turniejowym.

Kolejnym punktem VI Powiślańskiego Turnieju Gmin będzie koncert zespołów muzyki disco polo, podczas którego wystąpią wszystkie liczące się w kraju zespoły. W ramach koncertu planujemy konkurs na najlepszy występ zespołu disco polo. Koncert rejestrowany będzie przez ITV. 

Na zakończenia pierwszego i drugiego dnia Turnieju zorganizowana zostanie zabawa ludowa, którą zakończy pokaz sztucznych ogni. Dla wszystkich uczestników Turnieju przygotowany będzie poczęstunek. 

Pomoc przy organizacji i trwania turnieju zadeklarowali wolontariusze, uczniowie szkół, KGW, samorządy lokalne, lokalne organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy.

 

Do pobrania:

Regulamin "VI Powiślańskiego Turnieju Gmin"
Karta zgłoszeniowa do "VI Powiślańskiego Turnieju Gmin"